Традициите и тяхното спазване, са онова, което прави сватбения ден малко по – различен, интересен и запомнящ се в сравнение с всеки друг обикновен празник. С годините много от ритуалите, пренасяни от поколенията, са се видоизменили и модернизирали под влиянието на традициите в Западна Европа и Америка. Тук накратко ще ви представим най – често срещаните и използвани от тях.
Свързването на двама души започва с годеж: По традиция, годежният пръстен се носи на безименния пръст на лявата ръка, който се смята, че е свързан със сърцето.
Сватбената рокля трябва да бъде бяла – символ на чистота и невинност.
Булката трябва да носи “нещо старо, нещо взето назаем и нещо синьо”. “Нещо старо”, за да запазят младоженците старите си приятели; “нещо ново”, в символ на бъдеще, изпълнено със здраве, щастие и успехи; “нещо взето назаем” е нещо, което булката трябва да носи в деня на сватбата си, обикновено дадено от семейството и след това да го върне, за да и носи щастие; “нещо синьо” – символ на късмет.
Младоженецът не трябва да вижда булката в деня на сватбата
Сватбените халки са символ на верността, вечността, хармонията и обединението.
Купуване на булката
В деня на сватбата, младоженецът пръв тръгва от дома си с най – близките си роднини и кумовете и отиват да вземат булката . На вратата на дома на булката, ги чакат сватовете, които държат сватбената обувка и не позволяват на младоженецът да влезе докато не си плати и не “закупи” своята булка. Той слага пари в обувката, докато сватовете не решат, че е достатъчно и не го пуснат в дома си.
Закичването
Още в дома на булката е прието да се закичи цвете на най – близките присъстващи роднини. Закичването вече се практикува и в ресторанта за гостите, които са дошли направо за ритуала. Шаферките, които закичват носят със себе си поднос, в който всеки гост остава пари, които се събират за младото семейство.
Моминското хоро
Бащата на булката я извежда от дома, като майката през това време изсипва пред тях чаша вода. Булката се предава на кума, който е отговорен за нея докато стигнат до ритуалната зала или църквата. Пред дома си булката изиграва и последното си моминско хоро.
Късметчета
Пристигайки в ритуалната зала и църквата, обредното лице или отецът ще ви казват как ще протече ритуалът. След самият ритуал на излизане от църквата/ритуалната зала, кумата хвърля над главите на младоженците предварително подготвени късметчета, в които има стотинка, жито и бонбони. Броят на късметчетата трябва да бъде нечетен, а хвърлянето на жито и ориз символизира плодовитостта.
Ритане на менче
След като мине официалната част всички пристигат в ресторанта. Първо идват гостите, които се настаняват по масите. На входа на ресторанта се опъва бяло платно покрито с цветя и стотинки, на края му има менче с бяло и червено цветче в него. Последни пристигат младоженците. Минават по платното, на края на което ги посреща свекървата и ги захранва с питка със сол и мед. После пият първата си наздравица като семейство заедно с кумовете. Шампанското се пие на екс и до дъно. На края на посрещането булката рита менчето и в зависимост от това кое цветче се изтърколи по-напред се определя пола на първата рожба. - бялото за момче и червеното цветче за момиче.
Първият танц
Младоженците откриват дансинга със своя любима песен. Правят първия си танц, който бе прието да е блус, но с навлизането на нови традиции и заимстването им от чужди култури, вече много младоженци бягат от обикновеното и избират танц, с предварително научена хореография. Първият танц е за младоженците, вторият за кумовете и третият за родителите на младото семейство.
Разчупване на погачата:
По разчупването на семейната погача се определя кой ще е глава на младото семейство. Булката и младоженецът застават с гръб един към друг. Кумът им подава погачата над главите и по негов сигнал започват да дърпат към себе си. Който отчупи по-голямото парче, той ще командва вкъщи.
Традицията повелява по време на основното хранене булката и младоженецът да обиколят масите, да поздравят и да вдигнат наздравица с гостите.
Хвърляне на букет и жартиер
Напоследък навлязоха и два католически ритуала: хвърляне на букет и жартиер. Събират се съответно момите или ергените. Булката хвърля със затворени очи букета зад гърба си, а която мома го хване, тя ще бъде следващата булка. Хвърлянето символизира също и превръщането на девойката в съпруга. Младоженецът сваля и хвърля жартиера и който от ергените го хване, ще е бъдещ младоженец.
Сватбената торта
Последният ритуал, разбира се, е рязането на сватбената торта, от която си хапват всички за десерт, за да е сладък живота на младите. Тя е символ на плодовитостта и надеждата за сладък и щастлив семеен живот. Младите отрязват заедно първото парче и се захранват.
Това са основните ритуали, които се изпълняват на повечето сватбени тържества. В различни краища на България съществуват и много други, както и много разновидности на описаните тук. Младоженците могат да изберат част от тях или да добавят свои. Всички знаем, че традициите не са вече абсолютно задължителни. Но ако помислим, те са онова, което създава духа на сватбеното тържество.
svatbata.com
Поместените снимки, не са част от статията.
z@a
Поместените снимки, не са част от статията.
z@a
Няма коментари:
Публикуване на коментар