ОКТОМВРИ 21, 2018
Удивително! От 100 човека само трима никога не са изпитвали Дежавю !
Познато ли ви е чувството,че вече някога сте били в подобна ситуация и знаете какво ще последва ? От френски дежавю се превежда като вече видяно. Изпитвайки дежавю ,вие знаете какво ще се случи след секунда или след няколко секунди. Обикновено това чувство не продължава дълго- не повече от 5-10 секунди. На вас ви се струва ,че вече сте били в такава ситуация и знаете какво ще последва в бъдещето. Днес ще се постараем да разкрием тайната на този феномен. Понятието дежавю за пръв път се появява в книгата “ Психология на Бъдещето “ от ЕМИЛ Буарак в края на 19 век. Известният психолог завършвал университета.Неговите изследвания касаели други сложни понятия: дежавекю – вече преживяно, дежа ентендю – вече чуто, и жамевю – никога не виждано/противоположен термин на дежавю/ състоянието , в което човек в обикновена обстановка чувства,ч е тук никога не е бил.
Ефекта дежавю е бил познат още от античността.А след това идеята се появява в книги от различни епохи.През 19 век с нея се заемат известни писатели- Шатобриан, Чарлз Дикенс, Марсел Пруст,Джек Лондон, Клифърд Саймън, Лев Толстой.
В началото света на учените игнорирал изследванията на Буарак, но в описанието на много случаи с физически разстройва присъствал този феномен и накрая учените му дали наименованието дежавю.
Лев Толстой изпитал подобно усещане , когато паднал от коня си по време на лов.Той неочаквано си спомнил , че преди 200 години в друга градина пак паднал по същия начин от кон. Но тогава бил сам в градината. Това , че писателя си е представял , че е бил паднал от коня си преди 200 години може да се препише на бурната му фантазия. Но усещането за вече видяно в такива нестандартни ситуации, потвърждава теорията , че ефекта дежавю може да ни изненада на най- неочаквани места, в моменти от времето,к оито е трудно да прогнозираме.
Британката Дороти Индри, живяла през 20 век още на 3 годишна възраст започнала да си спомня свои предишни животи, плашейки близките си. С възрастта тя започнала да повтаря , че е била египетска жрица, която се наричала Бентришети. На 34 години тя пристинала в Египет и шокирала всички археолози с познанията си за периода от древната история на Египет, когато царувал фараона СЕТ първи. Тя безпогрешно посочила местонахождението на храма САД в Абидос,знаменитите стени с барелефи и била наградена с орден за заслуги пред арабската република Египет.
Карл Густав Юнг изпитал сам ефекта дежавю на възраст 12 години и в края на живота си бил уверен, че живее едновременно в два паралелни живота. Подобно чувство може да обясни странностите на учения. Но колко ли силно трябва да е било това чувство, за да остави спомен в главата на 12 годишно момче. А то уж случайно видяло на портрет доктор, живял през 18 век с обувки с украшения, това му създало усещането, че той вече е виждал някога тези обувки, но и ги е чувствал на краката си.
Изследването на тези ефекти са трудни, тъй като състоянието дежавю не може да се получи изкуствено.Но днес учените предоставят различни причина за усещането дежавю. Те считат , че ефекта дежавю не може да се обясни с единни експерименти и обяснения. Необходими са изследвания,които да посочат всички причини за възникването на този странен ефект. Но за съжаление такова мащабно изследване досега не е проведено.Затова съществуват непотъврдени с експерименти версии.
Психолозите смятат , че явлението дежавю е свързано със света на сънищата. Според Зигмунд Фройд по време на сън мозъкът на човека моделира 100 000 ситуации. Някои от тях се оказват максимално близки то събития от реалния живот. Фройд е смятал,че усещането за вече преживяно е плод на тайните фантазии на човек. В своите обичаи някои народи, например ескимосите, индианците, евреите, някои от африканските племена и разбира се индусите поддържали теорията за ре-инкарнациите.Според тази теория душата на всеки от нас по-рано са преживели в други тела многобройни животи и при попадане в позната ситуация, те дават сигнал за това,че вече подобно събитие им се е случвало. Слабото звено в тази теория е,че хората могат да си спомнят обекти, каквито едва ли са виждали нашите предци- лежащ на масата смартфон,таблет и др. Възможно ли е миналите животи да не са били в миналото? Времето е относително понятие.
Калифорнийският психотерапевт Майкъл Нютон е известен със своята частна практика за корекция на различни отклонения в поведението и с помощ към хората да намерят своето висше духовно АЗ, в своите книги дава много интересно описание на причините за възникване на дежавю. При разработване на собствена техника за регресия, той открил , че пациентите могат да бъдат пращани в промеждутъчни периоди между техните предишни животи. И можел да го демонстрира и да докаже на практика с пациенти , които е вкарвал в състояние на транс, всички разкразвали за съществуването на душата между физическите измерения, в момента на преселването на душата в друго тяло на нея и се дават точни инструкции или знаци, които тя трябва да види в земния си живот и да си спомни за своето реално произхождение.Това могат да бъдат определени аромати, усещания, елементи на дрехи и други незначителни на пръв поглед вещи.
Например един пациент разказвал за сребърно украшение, които той бил длъжен да види на 7 години на шията на жена и при въпроса по какъв начин този сребърен предмет ще стане отправна точка - ключ към неговата памет, той отговорил, че украшението ще свети на слънцето, за да му привлече вниманието и той ще бъде длъжен да си спомни за своето реално предназначение на този живот.
Подобна версия може да срещнем и при Платон. Неговата теория за анамнезиса или припомнянето, която считала душата за безсмъртна и определял процеса на познание като припомняне на идеи, които душата е съзерцавала до нейното съединение с тялото. Изучавайки пациенти страдащи от епилепсия австралийският лекар Йозеф Шпат обяснил появяването на дежавю с това,че при човек в процеса на възприятие за известно време се отключва хипоталамуса- част от главния мозък,която отговаря за емоциите и преход на кратковременната памет в дълговременната. В този момент, когато хипоталамусът е отключен работи само параталамуса , отговарящ за дълговременната памет и той грешно дава новата ситуация като вече преживяна. Но тази теория не дава обяснение на това,че много хора преживяващи дежавю описват този момент , като момент в който си спомнят нещо като сън. Но в процеса на дежавю могат да участват и други части на главния мозък.
Не трябва да пропускаме и факта, че човек може наистина да види бъдещето няколко секунди напред. Възможно е тези способности да бъдат развивани и да се научим да ги контролираме. В древните учения се е говорело за това , че човек може с определни практики да развие в себе си способността за ясновидство, ясночуване, и ясно обоняние. Да развие своя вътрешен глас, интуиция, и по този начин да види бъдещето, миналото и истината за настоящето. Тези практики са описани в трактатите Хатха и Раджа Йога. Но развитието на тези способности носи голяма опсаност за духовно несъвършените хора. Затова учителите - йоги са поставяли на първо място духовното , нравствено възпитание на учениците и не са допускали много до тайните на третото око.
Интересна версия за дежавю предложиха създателите на филма „Матрицата „.Според тях дежавю е бъг в програмата на Матрицата - компютърната симулация на обкръжаващия свят. Възникващите изменения в матрицата. Например вие поглеждате стара къща и виждате котка, обръщайки се към вратата и отново поглеждайки - виждате отново същата котка. Това не е дежавю, а просто матрицата е изменила нещо в обкръжаващия свят.
Изследователите от Масачузетския Университет обяснили, че за явлението дежавю се получава в един малък участък в главния мозък, хипоталамуса. Благодарение на него ние можем да различим миналото от настоящето, вече видяното от новото. Ако работата на хипоталамуса се наруши от стрес, умора, неблагоприятни условия във външната среда, депресия и различни болести може да възникне дежавю. Самото дежавю не представлява нищо страшно, не свидетелства за нарушение на мозъка и възприятията , но този феномен е доста малко изучен засега и нищо повече не може да се каже за него.
Няма коментари:
Публикуване на коментар