понеделник, 9 май 2022 г.

ФЕНОМЕНЪТ „ШЕСТО ЧУВСТВО“ Е НАУЧНО ДОКАЗАНА ЧОВЕШКА СПОСОБНОСТ

Често се говори за интуицията … За разлика от логиката, която прави изводи от известни факти, интуицията е способността да се получава информация на ниво усещания, без да се използват никакви аналитични данни.

Напоследък учените започват сериозно да се интересуват от феномена на така нареченото „шесто чувство“.

По-специално, Службата за военноморски изследвания на САЩ се заема с изследването на този феномен. Още през 2017 г. списание Тайм публикува статия, озаглавена „Войските на САЩ вярват, че хората имат шесто чувство“

Питър Скуайър, програмен мениджър в Отдела за експедиционна маневрена война и борба с тероризма, казва:

Трябва да разберем какво поражда това така наречено „шесто чувство“. Хората често наричат ​​сферата на интуицията „ирационална“. Но е възможно това все пак да е психологически процес, който някак си е обясним от научна гледна точка.

Ако тези механизми могат да бъдат разбрани, тогава може би ще има начини да се развие интензивността на процеса и да се приложи за практически цели.“

Д-р Джудит Орлоф, доктор по медицина и доцент по психиатрия в Калифорнийския университет, заявява:

В моята частна практика работя с жени ръководители, които идват при мен, за да развият своята интуиция. Те я виждат като „суперсила“, която трябва да се използва във всички решения на работното място, както и като ръководство за действие, за да бъдат добри лидери и организатори.“

Д-р Орлоф твърди, че механизмът на „шестото чувство“ включва цялото дясно полукълбо на човешкия мозък, хипокампуса и храносмилателната система.

Благодарение на работата на невротрансмитерите в червата възникват така наречените „пеперуди в стомаха“ или усещане за гадене. Тогава могат да се приемат или отхвърлят някои неща интуитивно.

Списанието Frontiers in Human Neuroscience публикува анализ на поредица от експерименти за изследване на “феномена на предвидливостта“.

Те показват, че мозъкът и тялото могат да реагират на произволни стимули, които се появяват 1-10 секунди преди събитие, което все още не се е случило. Човек отговаря на това с физиологични промени в сърдечно-белодробната, кожната и нервната система.


Герд Гигеренцер, директор на Института за човешко развитие Макс Планк, смята, че решенията, които човек взима с помощта на интуицията, са свързани с инстинктивно разбиране коя информация е излишна.

Преди няколко години група учени, водени от Дийн Радин, главен изследовател в Института по ноетични науки, провеждат серия от тестове за интуицията, включващи 26 души, които познават определени техники за поддържане на състояние на „хармония на сърцето“.

Доброволците завършват два цикъла от протоколи за изследване с две седмици разлика. Не им е казана истинската цел на изследването, а им е съобщено, че се изучават реакциите на стреса.

Едната половина от участниците изпълняват протоколите след умишлено достигане на състояние на сърдечна кохерентност в продължение на 10 минути, а втората – не извърши предварително тази процедура.

На втория етап първата група не преминава през процедурата за хармонизиране на сърцето до приключването на протоколите, а втората – преминава.

Същността на експериментите е, че всеки субект седи пред компютър и е помолен да натисне бутона на мишката, веднага щом е готов. Шест секунди след това екранът остава празен. По това време специална програма записва физиологичните параметри на доброволеца.

След това на монитора се показват 45 различни изображения на случаен принцип. Всяка снимка стои на екрана за 3 секунди и програмата записва реакцията към нея. Следващата снимка е показвана 10 секунди след премахването на предишната.


Оказва се, че 30 изображения, в зависимост от сюжета, предизвикват неутрална реакция у субектите, а 15 – силна емоционална реакция. Но това не е толкова изненадващо, колкото факта, че съответната реакция настъпва още преди снимките да се появят на екрана – средно 4,8 секунди преди да се появят. И най-интензивна е „сърдечната“ реакция.

Д-р Ролин Маккрати казва:

Информацията първо се регистрира в сърцето, след това в мозъка, емоционална и префронтална кора, където можем логически да съпоставим това, което интуитивно чувстваме .

Според авторите на експеримента, освен традиционната „мозъчна” интелигентност, имаме и интуитивна или „сърдечна” интелигентност. Нищо чудно, че казваме: „Чувствам го в сърцето си.“.

Експертите смятат, че единственият начин да използваме възможностите на нашата интуиция е да я развиваме, като експериментираме с различни ситуации. И рано или късно ще започне да ни помага в живота …

https://hiddentruth.site/

Няма коментари:

Публикуване на коментар