понеделник, 30 януари 2023 г.

ИНТЕРВЮ С ПРОФ. СЕВЕРИНОВ ЗА ГЕННОТО ИНЖЕНЕРСТВО, КЛОНИРАНЕТО, ГМО И АНТИБИОТИЦИТЕ

 


Микробиологът Константин Северинов е професор в Сколовския института за наука и технологии и Университета Рътгърс, САЩ.

Той разказа пред RT за технологията за редактиране на генома, за ефекта на ГМО продуктите върху човешкото здраве, за етичните въпроси, свързани с генното инженерство и клонирането на хора.

Освен това, ученият повдигна въпроса за проблема с неконтролираната употреба на антибиотици и устойчивостта на бактериите към тях.

Представяме ви преведеното интервю:

Журналист: Проф. Северинов, в началото на 2019 г., китайски учени потвърдиха, че вече съществуват така наречените “дизайнерски деца”. Благодарение на CRISPR/Cas – технологията за редактиране на генома, се родиха близнаци, на които изкуствено е създадена резистентност към HIV. Дали това е генетична революция?

Константин Северинов: Преди пет години, геномът на животно беше променен с използване на технологията CRISPR/Cas. Следователно, в случая, това не е технологичен, а по-скоро етичен и философски въпрос и пробив. Въпреки, че етичните въпроси на редактирането на човешкия геном все още не са разрешени.

На 13 март, в списание “Природа” е публикуван меморандум, в който редица водещи американски учени призовават за мораториум върху използването на генетично редактиране на жизнеспособни човешки ембриони, за раждането на хора чрез CRISPR. Подобна е ситуацията и в средата на 70-те години на миналия век, когато група учени за пръв път прилагат метода на екстракорпоралното торене. Тогава отначало мнозина вярваха, че децата ще се раждат по-ниски.


Проф. Константин Северинов
Проф. Константин Северинов

Журналист: Каква е същността на молекулярната CRISPR/Cas?

Константин Северинов: Основната му идея е, че редакторите на гени позволяват програмируемо “рязане” на ДНК в определени места на генома. Тогава „вентилираната” зона може да бъде излекувана, според определена матрица. Ако в ДНК има мутация, тя може да бъде фиксирана. След тази процедура се променя цялата генетична информация на тялото.

Журналист: Ще бъде ли използвана тази технология в бъдеще за “козметични” цели?

Константин Северинов: Не. Например, цветът на очите и кожата е резултат от комбинираното действие на голям брой гени. Въпреки, че генетичните редактори ви позволяват да промените посоката на определени ДНК последователности, е почти невъзможно да се каже кой е отговорен за определена черта.

Медицинската генетика с голяма точност идентифицира промените, които са отговорни за мутацията, водеща до определено заболяване, като хемофилията. А красотата не е болест. Както казват англичаните, красотата е в очите на наблюдателя.

Журналист: Доколкото разбирам, няма технологични проблеми, за да се клонира човек. Има само етични въпроси?

Константин Северинов: Преди повече от 20 години, учените са клонирали овцете Доли. Хората също са бозайници. От гледна точка на процедурите, необходими за клонирането, няма голяма разлика между овца, прасе или човек. Въпреки това е напълно неразбираемо защо хората трябва да бъдат клонирани.

Ако имате крава, която произвежда много мляко, тогава вероятно е разумно да правите копия от нея. В резултат на това ще получите генетично идентични индивиди, които ще имат определени черти на “търговската марка“.

Въпреки това, всеки човек, за разлика от една крава или овца Доли, е човек. Нашите качества зависят от историята, възпитанието и не са напълно определени от гените.

Журналист: За клонинга се мисли, че е абсолютно копие на човека. Така ли е?

Константин Северинов: Идентичните близнаци са “клонинги” един на друг. Но, родителите на близнаците ще ви кажат, че имат различни деца. Те не споделят обща съдба. Избират различни професии. Близнаците се различават един от друг като индивиди, повече от вас и мен, въпреки че не сме клонинги.

r2 2 - Интервю с проф. Северинов за генното инженерство, клонирането, ГМО и антибиотиците

Журналист: Какви са основните проблеми при клонирането на хора?

Константин Северинов: В резултат на този експеримент ще се появят живи хора и ще възникнат редица етични и социални въпроси. Необходимо е да се разбере дали да се прави изобщо и за какво. Клонирането на хора за разширяване на собствения си живот е безсмислено, защото вашето копие няма да бъдете вие, а друг човек.

Ако искате да създадете клонинг, за да използвате имунологична съвместимост и да го “разглобите”, ще възникне етичен проблем. Това копие е човек, който може да има своя собствена гледна точка за факта, че искате да вземете например черния дроб от него.

Журналист: Може би самият клонинг ще иска да вземе черния ви дроб …

Константин Северинов: Да. Ето как добре ме разбирате …

Журналист: Да се ​​обърнем към темата за генното инженерство. Има ли потенциална опасност от ГМО продуктите?

Константин Северинов: Генетично модифицираните организми не представляват заплаха. Ние консумираме храна, която съдържа ДНК. Повечето животни и растения са били променени на генно ниво в резултат на хиляди години човешка дейност.

В миналото, животновъдите не знаеха, че работят с промени в генетичния материал, но всъщност точно това се случи. Създаването на ГМО с помощта на съвременни технологии е една и съща селекция, само че е по-бързо. ГМО продуктите не са по-опасни от други, при условие, че са проведени всички токсикологични изследвания и е открита липсата на отрови.

r3 - Интервю с проф. Северинов за генното инженерство, клонирането, ГМО и антибиотиците

Журналист: Сега има мнение, че в близко бъдеще антибиотиците ще престанат да действат. Така ли е?

Константин Северинов: Използваме антибиотици през последните 70 години. Без тях човечеството се е развивало повече от 100 хиляди години. Въпреки това, широкото използване на антибиотици е довело до факта, че бактериите постепенно придобиват устойчивост към тях.

Тези бактерии, които са чувствителни към антибиотици, са унищожени. Тези, които са придобили генна резистентност, са оцелели.

Ситуацията е тревожна, защото много антибиотици вече не действат. Има случаи, когато човек, влизащ в болница с бактериална инфекция, е резистентен към действието на антибиотици и може да умре.

Журналист: Това се дължи на неконтролираното използване на тези вещества?

Константин Северинов: Да. Между 1950 г. -1970 г. хората развиват микрофлора, устойчива на антибиотици.

r4 - Интервю с проф. Северинов за генното инженерство, клонирането, ГМО и антибиотиците

Журналист: Хората вярват, че бактериите са абсолютен враг на човека. Така ли е?

Константин Северинов: Бактериите съществуват на Земята милиарди години – значително по-дълго от вас и мен. Когато изчезнем от повърхността на Земята, те ще продължат да съществуват.

Ние сме почти „голяма торба“, в която живеят бактерии. Когато бебето е в утробата, то е стерилно. Но, по време на преминаването през родовия канал, микробите попадат в устата и червата му, и колонизират. Това е необходимо за нормалното развитие на храносмилането и имунитета.

Журналист: Напоследък, популярно стана пълното декодиране на генома, за да се определи предразположеността към определени заболявания.

Константин Северинов: Сега без генетика се открива предразположение към много сериозни заболявания. Например ще научите, че имате хемофилия, дори преди пълното геномно секвениране. Всички ние сме много различни. До голяма степен това разнообразие се дължи на разликата в генетичния материал. Броят на тези различия е огромен.

Предполага се, че генетичните тестове трябва да търсят определени съответствия въз основа на анализа на голям обем геноми и да разкриват склонността на човек към определени болести.

Но тук говорим за статистика, така че този вид данни за отделните хора всъщност не означава нищо.

https://hiddentruth.site/

Няма коментари:

Публикуване на коментар