неделя, 20 декември 2020 г.

Имаше ли конспирация на Да Винчи?“ 1-ва част

 


Кодът на Да Винчи  не трябва да се пренебрегва като измислен сюжет. Неговата предпоставка, че Исус Христос е преоткрит за политически цели, атакува самата основа на християнството. Авторът му Дан Браун заяви по националната телевизия, че въпреки че сюжетът е измислен, той вярва, че разказът му за идентичността на Исус е верен. И така, каква е истината? Нека да разгледаме.

  • Исус имал ли е таен брак с Мария Магдалина?
  • Дали божествеността на Исус е измислена от Константин и църквата?
  • Били ли са унищожени оригиналните записи на Исус?
  • Наскоро откритите ръкописи казват ли истината за Исус?

Гигантски заговор довело ли е до преоткриването на Исус? Според книгата и филма „  Кодът на Да Винчи“ точно това се е случило. Няколко от твърденията на книгата относно привкуса на Исус. Например книгата гласи:

„Никой не казва, че Христос е бил измамник, или отрича, че е ходил по земята и е вдъхновил милиони за по-добър живот. Всичко, което казваме, е, че Константин се е възползвал от същественото влияние и значение на Христос. И по този начин той оформи лицето на християнството, както го познаваме днес “. [1]

Може ли това шокиращо твърдение от най-продаваната книга на Дан Браун да е вярно? Или предпоставката зад нея е просто материалът за добър конспиративен роман - наравно с убеждението, че извънземни са катастрофирали в Розуел, Ню Мексико, или че е имало втори боец ​​на тревистия бул в Далас, когато е убит JFK?

Така или иначе, историята е завладяваща. Нищо чудно, че книгата на Браун се превърна в една от най-продаваните истории за десетилетието.

Заговорът на Исус

Кодът на Да Винчи  започва с убийството на френски куратор на музей на име Жак Сониер. Учен професор от Харвард и красив френски криптолог са натоварени да дешифрират съобщение, оставено от куратора преди смъртта му. Оказва се, че съобщението разкрива най-дълбоката конспирация в историята на човечеството: прикриване на истинското послание на Исус Христос от тайната ръка на Римокатолическата църква, наречена Opus Dei.

Преди смъртта си кураторът имаше доказателства, които биха могли да опровергаят божеството на Христос. Въпреки че (според сюжета) църквата се е опитвала от векове да потиска доказателствата, велики мислители и художници са насаждали улики навсякъде: в картини като  Мона Лиза  и  Тайната вечеря  от да Винчи, в архитектурата на катедралите, дори в карикатурите на Дисни . Основните претенции на книгата са следните:

  • Римският император Константин направил заговор за обожествяване на Исус Христос.
  • Константин лично подбира книгите на Новия Завет.
  • Гностическите евангелия бяха забранени от мъжете, за да потискат жените.
  • Исус и Мария Магдалина били тайно женени и имали дете.
  • Хиляди тайни документи опровергават ключовите моменти на християнството.

Браун разкрива заговора си чрез измисления експерт на книгата, британския кралски историк сър Лий Тибинг. Представен като мъдър стар учен, Тибинг разкрива на криптолога Софи Неву, че на Никейския събор през 325 г. „много аспекти на християнството са били обсъждани и гласувани“, включително божествеността на Исус.

„До този момент в историята - казва той - Исус е бил разглеждан от Неговите последователи като смъртен пророк ... велик и мощен човек, но въпреки това човек“

Неву е шокиран. „Не е ли Божият Син?“ Тя пита.

Тибинг обяснява: „Утвърждаването на Исус като„ Божият син “беше официално предложено и гласувано от Никейския съвет.“

- Дръж се. Казвате, че божествеността на Исус е резултат от гласуване? "

„Сравнително близък вот при това“, казва Тибинг на смаяния криптолог. [2]

Така че, според Тибинг, Исус не е бил смятан за Бог до Никейския събор през 325 г., когато се твърди, че истинските записи на Исус са били забранени и унищожени. Така, според теорията, цялата основа на християнството почива на лъжа.

Кодът на Да Винчи  е продал добре историята си, като е привлякъл коментари от читатели като „Ако не беше вярно, нямаше да бъде публикуван!“ Друг заяви, че „никога повече няма да стъпи в църква“. Рецензент на книгата я похвали за нейното „безупречно изследване“. [3]  Доста убедително за измислена творба.

Нека приемем за момента, че предложението на Тибинг може да е вярно. Защо в такъв случай Никейският събор ще реши да повиши Исус в божественост?

„Всичко беше в сила“, продължава Тибинг. „Христос като Месия беше от решаващо значение за функционирането на Църквата и държавата. Много учени твърдят, че ранната Църква буквално е откраднала Исус от първоначалните Му последователи, отвличайки Неговото човешко послание, обвивайки го в непроницаем плащ на божествеността и използвайки го, за да разшири собствената си сила. " [4]

В много отношения  Кодът на Да Винчи  е върховната теория на конспирацията. Ако твърденията на Браун са верни, тогава ние сме излъгани - от църквата, от историята и от Библията. Може би дори от тези, на които имаме най-голямо доверие: нашите родители или учители. И всичко това беше заради захващане на мощността.

Въпреки че  Кодът на Да Винчи  е измислен, той основава голяма част от своята предпоставка на действителни събития (Никейският събор), действителни хора (Константин и Арий) и действителни документи (гностическите евангелия). Ако искаме да стигнем до дъното на конспирацията, нашият проект трябва да бъде да отговори на обвиненията на Браун и да отдели факта от измислицата.

Константин и християнството

През вековете преди царуването на Константин над Римската империя християните са били жестоко преследвани. Но след това, докато е затънал във война, Константин съобщава, че е видял ярко изображение на кръст в небето, изписано с думите „Победи от това“. Той тръгна в битка под знака на кръста и пое контрола над империята.

Очевидното приемане на Константин към християнството е прелом в църковната история. Рим стана християнска империя. За първи път от близо 300 години беше относително безопасно и дори готино да си християнин.

Християните вече не били преследвани заради вярата си. След това Константин се стреми да обедини своите Източна и Западна империя, които са били зле разделени от схизми, секти и култове, съсредоточени най-вече около въпроса за идентичността на Исус Христос.

Това са някои от ядрата на истината в  Кода на Да Винчи , а ядрата на истината са предпоставка за всяка успешна теория на конспирацията. Но сюжетът на книгата превръща Константин в конспиратор. И така, нека да разгледаме ключов въпрос, повдигнат от теорията на Браун: Константин изобретил ли е християнската доктрина за божествеността на Исус?

Обожествяване на Исус

За да отговорим на обвинението на Браун, първо трябва да определим какво общо вярват християните, преди Константин някога да свика събора в Никея.

Християните са се покланяли на Исус като Бог от първи век. Но през четвърти век църковен водач от изток Арий започна кампания за защита на Божието единство. Той учи, че Исус е специално създадено същество, по-високо от ангелите, но не и Бог. Атанасий и повечето църковни водачи, от друга страна, бяха убедени, че Исус е Бог в плътта.

Константин искаше да уреди спора, надявайки се да донесе мир в империята си, обединявайки източните и западните дивизии. По този начин през 325 г. сл. Н. Е. Той свиква над 300 епископи в Никея (сега част от Турция) от целия християнски свят. Основният въпрос е, дали ранната църква е смятала, че Исус е Създателят или просто творение - Божи син или син на дърводелец? И така, какво учеха апостолите за Исус? Още от първите си записани изявления те го разглеждаха като Бог. Около 30 години след смъртта и възкресението на Исус Павел пише на Филипяните, че Исус е Бог в човешка форма (Филипяни 2: 6-7, NLT). И Йоан, който е внимателен свидетел, потвърждава божествеността на Исус в следния пасаж:

В началото Словото вече съществуваше. Той беше с Бог и беше Бог. Той е създал всичко, което има. Нищо не съществува, което той да не е направил. Самият живот беше в него .. И така Словото стана човешко и живееше тук на земята сред нас (Йоан 1: 1-4, 14, NLT).

Този пасаж от Йоан 1 е открит в древен ръкопис и е датиран с въглерод на 175-225 г. сл. Н. Е. Така за Исус ясно се говори като за Бог повече от сто години преди Константин да свика Никейския събор. Сега виждаме, че криминалистичните ръкописни доказателства противоречат на твърдението на Кода на Да Винчи, че божествеността на Исус е изобретение от четвърти век. Но какво ни казва историята за Никейския събор? Браун твърди в книгата си чрез Тибинг, че мнозинството епископи в Никея отменят убеждението на Арий, че Исус е „смъртен пророк“ и възприемат доктрината за божествеността на Исус с „относително близък вот“. Истина или лъжа?

В действителност гласуването беше убедително: само двама от 318 епископи изразиха несъгласие. Докато Арий вярваше, че единствено Бащата е Бог и че Исус е Негово върховно творение, Съветът заключи, че Исус и Бащата са от една и съща божествена същност.

Бащата, Синът и Светият Дух се смятаха за отделни, съжителстващи, вечни Личности, но един Бог. Това учение за един Бог в три Личности стана известно като Никейското Символ на вярата и е централното ядро ​​на християнската вяра. Истина е, че Арий беше убедителен и имаше значително влияние. Гласуването на свлачището дойде след значителни дебати. Но в крайна сметка съборът преобладаващо обявява Арий за еретик, тъй като неговото учение противоречи на това, което апостолите са учили за божествеността на Исус.

Историята също потвърждава, че Исус публично е оправдал поклонението, което е получил от своите ученици. И както видяхме, Павел и други апостоли ясно учеха, че Исус е Бог и е достоен за поклонение.

От първите дни на християнската църква Исус се смяташе за много повече от обикновен човек и повечето от неговите последователи го почитаха като Господ-Създателят на вселената. И така, как е могъл Константин да измисли учението за божествеността на Исус, ако църквата е разглеждала Исус като Бог повече от 200 години? Кодът на Да Винчи не разглежда този въпрос.

Стрелба по Canon

Кодексът на Да Винчи  също гласи, че Константин е потиснал всички документи за Исус, различни от тези, които се намират в настоящия ни новозаветен канон (признат от църквата като автентични доклади на очевидци на апостолите). Освен това се твърди, че разказите за Новия завет са били променени от Константин и епископите, за да изобретят Исус отново. Друг ключов елемент от  конспирацията на Кода на  Да Винчи е, че четирите новозаветни евангелия са избрани от череша от общо „над 80 евангелия“, повечето от които се предполага, че са били потиснати от Константин. [5] 

Тук има два основни проблема и ние трябва да разгледаме и двата. Първият е дали Константин е променил или пристрастил избора на книгите от Новия Завет. Второто е дали той е забранил документи, които е трябвало да бъдат включени в Библията.

По отношение на първия брой писма и документи, написани от църковни лидери от втори век и еретици, потвърждават широкото използване на книгите от Новия Завет. Почти 200 години преди Константин да свика Никейския събор, еретикът Маркион изброява 11 от 27-те новозаветни книги като автентични писания на апостолите.

И по същото време друг еретик, Валентин, намеква за голямо разнообразие от новозаветни теми и пасажи. Тъй като тези двама еретици бяха противници на ранното църковно ръководство, те не пишеха само това, което епископите искаха. И все пак, подобно на ранната църква, те все още се позовават на същите новозаветни книги, които четем днес.

И така, ако Новият Завет вече беше широко използван 200 години преди Константин и Никейския събор, как императорът можеше да го измисли или промени? По това време църквата е била широко разпространена и е обхващала стотици хиляди, ако не и милиони вярващи, всички от които са били запознати с новозаветните разкази.

В книгата си  „Измамата на Да Винчи“ , анализ на кода на  Да Винчи , д-р Ервин Луцер отбелязва,

„Константин не реши кои книги ще бъдат в канона; всъщност темата за канона дори не се появи на Никейския събор. По това време ранната църква четеше канон от книги, за които беше определила, че е Божието Слово двеста години по-рано. ” [6]

Въпреки че официалният канон все още не беше финализиран години, Новият завет днес се счита за автентичен повече от два века преди Никея.

следва

Няма коментари:

Публикуване на коментар