неделя, 26 юни 2022 г.

Нумерология - Какво означава вашето име

 

Нумерологията извлича окултни и езотерични връзки между числата и физическите обекти или живи същества. Хората, които вярват в нумерологията, твърдят, че числата управляват голяма част от това, което се случва във взаимоотношенията, здравето, финансите и живота като цяло.

Нумерологична диаграма и щастливи числа
късметлийски топки
нумерология
Въведете пълното си име,
дата на раждане и натиснете ENTER
име:
Рождена дата:
    Формат: ММДГГГГГ
       

Числата, получени от името и датата на раждане на човек, могат да се използват за изчисляване на нумерологична диаграма за личността, взаимоотношенията и дори бъдещето. Няма научно доказателство, че някое от твърденията на нумеролозите е вярно, но това не пречи на хората да вярват или да се интересуват от прозренията, които нумерологията може да им даде. Тази страница генерира безплатни нумерологични показания с помощта на нумерологичен калкулатор . Използвайте името и датата във вашия акт за раждане.

Нумерологията възниква приблизително през хиляда пр.н.е., когато римските и еврейските числа се състоят от букви от азбуката, а числото нула все още не е измислено. Някои от числата, образувани от букви, се тълкуват като думи, чието значение може да бъде изследвано за мистични прозрения. Дори днес някои римски числа могат да бъдат свързани с английски думи и значения. Например, 1009 (римски:  MIX ) е английски глагол и съществително, 100 (римски:  C ) се произнася като SEE или SEA, 59 (римски:  LIX ) се произнася като LICKS или LIKES, а 40 (римски:  XL ) е съкращение за EXTRA LARGE или се произнася като EXCEL. Тези нумеролингвистични асоциации могат да доведат до много конотации.

Бройни системи
западен арабски 0  1  2  3  4  5  6  7  8  9 
източен арабски٠١٢٣٤٥٦٧٨٩
китайски номера   
Еврейски числа    אבגדהוזחט
римски числа    азIIIIIIVVVIVIIVIIIIX

Съвременните китайски цифри имат нормална форма, илюстрирана по-горе, и финансова форма, която затруднява промяната на документ, като например промяна на числото две на три чрез добавяне на ред. Вавилонците са първите, които използват числото нула като място през 3-ти век пр.н.е. Концепцията за нула като число, а не просто като символ за разделяне е била използвана в Индия през 9-ти век н.е. Използването на числото нула и арабската математика е популяризирано в Европа през 11 век н.е. от италианския математик Фибоначи. Научете за проблема на Фибоначи за птиците.

След приемането на арабската числова система са разработени много нумерологични системи за присвояване на числови стойности на буквите от азбуката. Системата, известна като гематрия , която първоначално е разработена за еврейската азбука, изчислява стойности за думите, като добавя стойностите на буквите. Смята се, че думите, които имат еднаква числена еквивалентност, споделят някаква окултна връзка. В съвременни условия гематрия съответства на хеш функция [1], а числената еквивалентност на две думи се нарича сблъсък на хеш код. Следващата таблица илюстрира просто съпоставяне на английската азбука с числови стойности. Знаците на дадена дума се заменят със съответните числа и след това числата се събират, за да се получи числовата стойност на думата.

123456789
А, Дж, СБ, К, ТC, L, UД, М, ВE, N, WF, O, XG, P, YH, Q, Zаз, Р

Пасаж от Книгата Откровение (13:18) на Новия Завет казва, че човек, който има разбиране, може да изчисли, че 666 е числото на звяра и че звярът е човек. Библейските учени са се опитали да идентифицират човека, използвайки гръцката изопсефия и еврейската гематрия, където всяка буква съответства на число. Някои теолози подкрепят тълкуването, че името и титлата на Нерон Цезар , който е бил римски император от 54 до 68 г. сл. н. е. се транслитерират в еврейските букви, които съответстват на 666 г.[2]

Тук е мъдростта. Който има разум, нека изчисли числото на звяра, защото числото е на човека; и числото му е шестстотин шестдесет и шест. (Откровение 13:18, Нова американска стандартна Библия , 1995 г.)
666 - Числото на звяра.
Числото на звяра.

Английската Кабала използва следните числови съответствия:

 1 2 3 4 5 6 7 8 910111213
АЛУХСдОЗКVГР° С
 
14151617181920212223242526
нЙДжУФВБМхазTЕП

Първоначалният ред на английската система Кабала (A,L,W,H,...) е разработен чрез преброяване на всяка 12-та буква в английската азбука и при достигане на края на азбуката, продължавайки отново в началото. Това обаче е еквивалентно на съпоставяне на буквите от английската азбука с позициите, съответстващи на

n = (X c +19) по модул 26

където n е позицията на следващата буква, а c е позицията на текущата буква. По този начин, ако A започва в позиция 1, B трябва да бъде в позиция 1+19 = 20. Тогава C трябва да бъде в позиция 20+19 = 39, което по модул 26 става 13 и т.н. Тъй като 19 е просто число, 26-те слота се запълват без припокривания. Това е подобно на перфектна хеш функция, която картографира отделни елементи в цели числа без сблъсъци.

Датата на раждане се използва за изчисляване на номера на жизнения път . Месецът, денят и годината се събират, за да се получи общата сума. Полученото четирицифрено число се намалява чрез добавяне на неговите цифри. Процесът продължава, докато се получи една цифра. Например, изчислението за човек, роден на 7 ноември 1973 г., ще се получи чрез добавяне на 11+7+1973, за да се получи 1991. Като добавим цифрите 1+9+9+1, получаваме 20, което при добавяне като 2+0 намалява до Пътят на живота номер 2.

Шестдесетични (основа 60) числа
Чудили ли сте се защо един час има 60 минути, а кръгът има 360 градуса? Базовата система 60 е разработена между 3000 г. пр. н. е. и 2000 г. пр. н. е. от шумерите, които са живели в Южна Месопотамия (сега Ирак) през ранната бронзова епоха. Системата от числа е предадена на древните вавилонци и ние все още я използваме днес за отчитане на времето и измерване на ъгли. Един час има 60 минути, а една минута е разделена на 60 секунди. Равностранният триъгълник има три равни ъгъла от 60 градуса. Сумата от ъглите на всеки триъгълник се добавя към 180 градуса, което е 3×60. Може да се конструира шестоъгълник, като се поставят шест равностранни триъгълника, така че да споделят един връх. По този начин, кръг, описващ шестоъгълника, има 360 градуса, което е 6 × 60. Циферблатите на часовниците с числата от 1 до 12 на всеки 5 минути са много познати днес, където 5 минути на циферблата съответстват на ъгъл от 30 градуса. Числото 60 е предпочитано от древните цивилизации, защото се дели равномерно на 1, 2, 3, 4, 5, 6, 10, 12, 15, 20, 30 и 60.

равностранен триъгълник   шестоъгълник   циферблат на часовника

Езикови странности
Може да се очаква, че числата ще бъдат универсален език, но графичното представяне и устното изразяване на числата се различават в целия свят. Съединените щати използват точки като десетични разделители и запетаи за разделяне на хиляди, например 12 341,34, докато повечето от Европа, Южна Америка и бившите френски и португалски колонии използват обратното, напр. 12 341,34. Числото 71 на английски се произнася "седемдесет и едно", докато на немски се произнася einundsiebzig , което означава "едно и седемдесет". Френският е още по-странен, защото 71 е soixante et onze , което означава „шейсет и единадесет“; 80 е quatre-vingts , което означава "четири-двадесет", а 90 е quatre-vingt-dix, което означава „четири двадесет и десет“. Броенето през двадесетте години е обичайно в Съединените щати през 19 век. Ейбрахам Линкълн започна обръщението си в Гетисбърг със следните думи: „Четиридесет и преди седем години...“ Това не е твърде различно от начина, по който 87 се изразява на френски.

Съвременни компютри и числа
Компютрите могат да обработват само двоични числа (0 и 1), наречени битове. Тези битове са групирани в набори от 8, за да представляват числа от 0 до 255, или в набори от 16, за да представляват числа от 0 до 65 535. Всяко азбучно представяне трябва да се състои от съпоставяне на тези числа с конкретни графични знаци. Всеки набор от съпоставяния се нарича кодова страница. Така латинската кодова страница преобразува 256 осембитови числа в графични знаци за западноевропейските езици, докато славянска кодова страница преобразува същите 256 числа в кирилски знаци за руски и български. Unicode е 16-битов код, който осигурява съпоставяне на знаците от над 90 азбуки, а UTF-8 е обратим механизъм за кодиране, който съхранява Unicode символи като 8-битови кодове, но някои знаци изискват последователност от няколко 8-битови кода. В UTF-8 кода и в ASCII кода,Компютърна Кабала , с която могат да бъдат декодирани много електронни съобщения.

шестнадесетичен дъмп
Фигура 1. Шестнадесетично и символно представяне на компютърен запис.

Системата, която най-често се използва в нашите ежедневни изчисления, е десетичната система или системата с основа 10. Тази система за броене се е развила естествено, защото имаме 10 пръста. Използването на компютри наложи работата с бройни системи, чиито основи са степени на две. Шестнадесетичната система (база 16) използва цифрите от 0 до 9 и буквите от A до F като цифрови символи. Фигура 1 показва главната буква C като шестнадесетичен 43, което съответства на десетичното число 67. Преобразуването от шестнадесетичен в десетичен се извършва чрез умножаване на стойността на първата шестнадесетична цифра по 16 и добавяне на стойността на втората шестнадесетична цифра. Така 4×16+3 = 67.   Фигура 2. Правопис на калкулатора за думата "HELLO"

Псевдослучайни числа
В съвремието изучаването на връзките между думите и числата се е увеличило, особено с цел криптиране на данни. Някои прости системи като изписването на калкулатора, илюстрирано на фигура 2 , са само за забавление, но съвременната криптография съчетава използването на генератори на псевдослучайни числа с модулна аритметика за преобразуване на всеки текст в привидна глупост. Уравнението n  = (X c +19) по модул 26 , обсъдено по-горе, е пример за прост генератор на псевдослучайни числа. Единственият начин за декодиране на съобщения с този тип криптиране е да се знае последователността от числа, генерирани от генератора на псевдослучайни числа.

Цифрово криптиране на съобщения
За да кодираме съобщение с помощта на псевдослучайни числа, ние присвояваме на всяка буква от азбуката стойност от 1 до 26, така че a=1, b=2 и т.н. Сега помислете за генератор на псевдослучайни числа, който произвежда: 1, 19, 12, 5 , 24, 17 и т.н. Буквите на оригиналното съобщение се кодират чрез добавяне на стойността на всяка буква към нейното съответстващо псевдослучайно число в последователността и след това прилагане на модулна операция за преобразуване на получената сума обратно в буква. Следващата таблица илюстрира как думата "secret" става "txomck", използвайки тази процедура за кодиране. Забележете, че за разлика от обикновените заместващи шифри, буквата "e" се съпоставя с различни букви, тъй като всеки екземпляр е кодиран с различна стойност на псевдослучайно число.

Оригинално съобщениесд° СrдT
Буква стойност195318520
псевдослучайно число1191252417
Стойност плюс число (Mod 26) 20241523311
Кодирано съобщениеTхом° Ск

https://www.scientificpsychic.com/numerology.html

Няма коментари:

Публикуване на коментар