неделя, 4 юли 2021 г.

Зелда Фицджералд:

 

Писателката, която беше плагиатствана и мълчалива от съпруга си, Ф. Скот Фицджералд

Открийте историята на Зелда Фицджералд, „музата“ и писателка, която беше плагиатствана от прославения си съпруг

Мнозина просто я познават като „съпругата на известния писател Ф. Скот Фицджералд“, но Зелда Фицджералд беше специална сама по себе си. Икона от 20-те години на миналия век и една от най-актуалните фигури от така наречената джаз епоха, тя е една от първите американски флапери.

Флаперите бяха поколение млади жени, които се противопоставиха на нормите и показаха явно пренебрежение към това, което се смяташе за „приемливо поведение“ по това време. Те не носеха корсети, носеха поли с дължина до коляното (скандал в онези дни), подстригваха косите си на бобове, слушаха джаз и пиеха публично.

Обаче над всичко останало Зелда беше художник. Тя беше танцьор, художник и най-важното - писател. Това, което много хора не знаят - може би защото историята е направила всичко възможно, за да скрие истината - е, че Ф. Скот Фицджералд дължи голяма част от успеха си като писател на Зелда. Той не само я използва като своя муза, но и безкрайно открадва идеите и писането й. Открийте нейната история по-долу:

Зелда Фицджералд: Писателката, която е била плагиатствана и мълчалива от съпруга си, Ф. Скот Фицджералд 1
Снимка на Зелда Сайре в Монтгомъри, Алабама (1919).

Завинаги бунтар

В началото на 20-ти век в американския юг се очакваше жените да бъдат отстъпчиви и послушни. И все пак Зелда Сайре, родена в Монтгомъри, Алабама през 1900 г., не е нито едното, нито другото. Вместо това тя беше активна, бунтарска и провокативна. Тя танцува, пие, пуши и активно се опитва да оспори конвенцията.

Твърди се, че тя се е къпала с голи бански, за да подклади слуховете, че е гола публично. В статия за едно от нейните танцови изпълнения се коментира, че Зелда се интересува само от „момчета и плуване“.

Едва ли е изненадващо, че един млад Ф. Скот Фицджералд, който по-късно ще стане известен като един от най-брилянтните писатели в Америка, се влюби лудо в нея през 1918 г., когато беше разположен в Алабама по време на военната си кариера. Той беше на 22 години. Тя беше на 18.

Зелда Фицджералд: Писателката, която беше плагиатствана и мълчалива от съпруга си, Ф. Скот Фицджералд 3
Снимка на Ф. Скот Фицджералд (1921).

Филмова двойка

Зелда и Скот го удариха, като бяха привлекателни, интелигентни, любопитни към изкуствата и притежаващи вроден талант. През първите години на връзката им Скот работи по книгата „ Тази страна на рая“ , която в крайна сметка ще пренапише, само за да може да основава един от своите герои на Зелда. С напредването на връзката нараства и ролята на Зелда в писането на Скот: Зелда му позволява да чете нейните дневници, от които писателят копира цели откъси, за да ги включва в книгите си, без да признава нейния принос.

Когато тази страна на рая беше публикувана, успехът й беше поразителен, катапултирайки двойката в елитни социални кръгове. Скот кръсти Зелда „първият флапер на Америка“ и тя се превърна в икона. По-късно, когато Зелда, в делириум след раждането на първата си дъщеря, каза: „Надявам се, че е красива и глупава, красива малка глупачка“, Скот пише тези думи като идващи от устата на неговия герой Дейзи в книгата си „Великият Гетсби .

Зелда Фицджералд: Писателката, която беше плагиатствана и мълчалива от съпруга си, Ф. Скот Фицджералд 5
Снимка на Ф. Скот Фицджералд и Зелда (1921).

Първите години от брака им бяха белязани от излишък: по-специално много партита и много алкохол. Раждането на дъщеря им не сложи край на това. Вместо това те наемат слуги и бавачки, за да могат да продължат да поддържат своя неустойчив начин на живот.

Зелда Фицджералд: Писателката, която беше плагиатствана и мълчалива от съпруга си, Ф. Скот Фицджералд 7
Зелда и Скот Фицджералд с дъщеря им Скоти [Cordon Press].

Муза към писател

Върховните партии ги пренесоха в период, белязан от изневяра, парични спорове и спорове, често причинени от ревността на Скот. Когато Скот трябваше да публикува „Красивите и проклети“ и „Ню Йорк Трибюн“ , той помоли Зелда да напише рецензия на книгата във вестника. В своята остра статия Зелда за първи път подробно описва какво се е случвало, откакто са станали за първи път:

„Струва ми се, че на една страница разпознах част от мой стар дневник, който мистериозно изчезна малко след брака ми, и също така парчета писма, които, макар и значително редактирани, ми звучат неясно познати. Всъщност господин Фицджералд (вярвам, че така изписва името си) изглежда вярва, че плагиатството започва у дома. “
Зелда Фицджералд: Писателката, която беше плагиатствана и мълчалива от съпруга си, Ф. Скот Фицджералд 9
Снимка на Зелда Фицджералд, публикувана в списание „Метрополитън“, заедно със статията „Възхвала на клапи“ (1922).

Въпреки че нейните коментари бяха нахакани, те предизвикаха много аргументи. Когато Зелда започва да получава молби за писане на книги и статии, Скот става все по-недоволен. Фактът, че неговата „муза“ получаваше собствени възможности да се занимава с теми, които той искаше да използва в романите си, караше връзката им да се влошава все повече и повече.

Когато двойката се премести в Париж, Скот беше толкова погълнат от опитите да напише „Великият Гетсби“, че Зелда в крайна сметка се срещна и влюби във френския пилот Едуард Йозан. Когато попита съпруга си за развод, за да може да започне нов живот с новата си любов, Скот не само отказа, но и я заключи в къщата, докато тя оттегли искането. Малко след това Зелда прави опит за самоубийство за първи път.

Зелда Фицджералд: Писателката, която е била плагиатствана и мълчалива от съпруга си, Ф. Скот Фицджералд 11
Зелда Фицджералд в облеклото си "flapper" [AGNauta Couture].

Падането на първия в света "флапер".

Аргументите и напрежението се влошаваха все повече и повече, както и психичното здраве на Зелда. През 20-те години поведението на Зелда става все по-непостоянно и съпругът й, който е бил алкохолик, става все по-неприятен към нея. Зелда решава да се занимава с танци и въпреки че успява да направи голям напредък в кариерата си, неодобрението на Скот в крайна сметка я обезсърчава толкова много, че тя отказва предложението, което получава, за да се запише в престижното училище - балетната компания San Carlo Opera в Неапол. Нейните бляскави партита сега бяха разрушителни и упадъчни. И накрая, през 1930 г. Зелда е приета в психиатрична болница във Франция, където е диагностицирана с шизофрения.

Когато я предупреждават, че здравето на баща й се влошава, двойката се връща в родния й град Монтгомъри, където Скот я изоставя и сам отива в Холивуд. След смъртта на баща й психичното й здраве се влоши още повече и тя беше в и извън психиатричните болници.

Зелда Фицджералд: Писателката, която е била плагиатствана и мълчалива от съпруга си, Ф. Скот Фицджералд 13
Зелда Фицджералд на балетна практика [CSU Archives / Everett Have].

И все пак тези обстоятелства не намалиха ентусиазма й за творчество. През 1932 г., докато е била в болница, тя е написала полуавтобиографичен роман с пълна дължина, наречен „ Спаси ме валса“ , и го изпрати на издателя на Скот. Когато Скот го прочете, той побесня и й изпрати множество писма, в които я порицава за написаното.

Реакцията му се дължи на факта, че е планирал да използва същия материал за книгата си „ Нежна е нощта“ , която няма да завърши още две години. За да има достатъчно материали за романа си, Скот принуди Зелда да редактира това, което искаше да използва от нейната книга. Тази силно редактирана версия е публикувана без успех. По ирония на съдбата, собственият й съпруг се присъедини към лошите отзиви, наричайки Зелда „писателка от трета степен“ и обозначавайки работата й като „плагиатство“, обвинявайки я в това, което е правил през по-голямата част от брака им. „Спаси ме валсът“ е единственото произведение, което тя публикува приживе. Зелда беше страшно разочарована от начина, по който беше приета, което ще я потопи още повече.

Зелда Фицджералд: Писателката, която е била плагиатствана и мълчалива от съпруга си, Ф. Скот Фицджералд 15
Корица на „Спаси ме валса“ от Зелда Фицджералд (Ръчна преса).

Наследството на едно поколение жени

Години след смъртта на Скот, Зелда, за пореден път в болница, започва да пише още един роман въпреки това, което е преживяла със „ Спаси ме валса“ . Заглавието на новия й роман беше „Нещата на Цезар“ , но тя не успя да го завърши. Тя беше убита, когато пожар избухна в стая, в която беше заключена, докато чакаше електрошокова терапия.

Зелда Фицджералд: Писателката, която е била плагиатствана и мълчалива от съпруга си, Ф. Скот Фицджералд 17
Кристина Ричи в ролята на Зелда Фицджералд в поредицата „Z: Началото на всичко“ [AMAZON STUDIOS].

Докато животът на Зелда имаше толкова трагичен край, тя в крайна сметка щеше да остави голямо наследство. Въпреки че съпругът й Скот Фицджералд все още е признат за един от най-блестящите писатели в историята на Съединените щати, собственият блясък на Зелда непрекъснато се открива и отбелязва благодарение на публикуването на различни биографии за нея.

В собствената си биография писателката Дебора Пайк казва, че Зелда е допринесла много за историята на изкуството. Както нейната работа, така и трудностите, пред които е изправена, помагат да се подчертае женската перспектива в изкуството на времето. И публикуваната, и непубликуваната й работа представя нейните мисли за съвременността, психичните заболявания и плагиатството.

Zelda на Нанси Милфорд : Биография се превърна в бестселър, който постави в центъра на вниманието Zelda, феминистка икона, оцеляла от контролиращ съпруг, който отказа да сподели успеха си.

Зелда Фицджералд: Писателката, която е била плагиатствана и мълчалива от съпруга си, Ф. Скот Фицджералд 19
„Пето авеню“, нарисувано от Зелда Фицджералд.

Благодарение на тези писатели, които усилват женския глас след години на неговото заглушаване, хората по света откриват Зелда Фицджералд вече не като „съпругата на Скот Фицджералд“, а като интелигентен, непокорен, талантлив, силен и уникален човек, който тя беше.

Английска версия от @eloise_edgington .

https://www.domestika.org/

Няма коментари:

Публикуване на коментар