Клавдия де Медичи е родена на 4 юни 1604 г. в Палацо Пити във Флоренция като най-малкото дете на Фердинандо I де Медичи, велик херцог на Тоскана и Кристина Лотарингия. Тя беше най-младата от девет братя и сестри, макар че не всички от тях биха оцелели до зряла възраст. Клавдия най-вероятно е кръстена на баба си Клод от Франция и прабаба Клод, кралица на Франция и херцогиня на Бретан .
На четиригодишна възраст Клавдия беше обещана за брак с Федерико дела Ровере, бъдещия херцог на Урбино, който беше една година по-млад от нея. Договорът за ангажимент беше подписан на 23 март 1609 г. За сега, Клаудия остана у дома и е получил образованието си в бенедиктински манастир на Della Murate . Тя и трите й сестри, Елеанора, Катрин и Мария Мадалена, бяха образовани там. Докато е там, тя открива любовта към музиката и живописта и ще остане там шест години.
Клавдия за първи път се запознава с бъдещия си съпруг на 12-годишна възраст, когато той идва на официално посещение през 1616 г. В негова чест се провеждат различни тържества, но няма информация как Клавдия и Федерико са се разбирали. На следващата година Клавдия присъства на сватбата на сестра си Катрин с Фердинандо Гонзага, херцог на Мантуа, чиято сестра Елеанора Гонзага (по-старата) ще се ожени за Фердинанд II, император на Свещената Римска империя. Най-големият й брат Козимо, който наследи баща им след смъртта му през 1609 г., вече се беше оженил за Мария Мадалена от Австрия, по-малката сестра на Фердинанд, през 1608 г. През 1618 г. по-малкият брат на Фердинанд Леополд, който щеше да стане втори съпруг на Клавдия, посети Флоренция, вероятно за кръщението на племенника си Леополдо, който беше кръстен в негова чест. Вероятно никога не са си представяли, че в крайна сметка ще се оженят, тъй като Клавдия е сгодена за Федерико, а Леополд е в духовенството.
Когато до херцогския двор достигна новина, че Фердинанд II е избран за император на Свещената Римска империя през 1619 г., Флоренция надлежно празнува три дни. Той беше овдовял от 1616 г. - първата му съпруга беше Мария Ана от Бавария - и мислите се насочиха и към възможен мач между него и Клавдия. Снахата на Клавдия, Мария Мадалена, беше доста погълната от идеята и нареди да се направи картина на Клавдия, която да бъде изпратена до съда във Виена. Съобщава се, че Фердинанд харесва картината, но в крайна сметка мачът така и не се реализира. Зестрата просто беше твърде висока и бащата на Федерико не искаше да прекрати годежа между нея и сина му.
И така, подготовката за нейния брак с Федерико започва по най-сериозен начин, дори когато Клавдия се разболява много от едра шарка през ноември 1620 г. и когато най-големият й брат Козимо II трагично умира на 30-годишна възраст на 28 февруари 1621 г. На 29 април 1621 г. между Клавдия и Федерико се състоя проста и намалена сватба. Тя напуска Флоренция в края на следващия месец с майка си Кристина, която я придружава до Пратолино. Брат й Карло я придружаваше през останалата част. По това време тя вече беше в ранните етапи на бременността.
Когато пристигна, тя беше поздравена от свекърва си, която я показа на новите си апартаменти. Планирана фойерверка трябваше да бъде отложена за следващия ден заради дъжда. Клавдия беше по-малко доволна от това, че новият й съпруг също бе настанил любовницата си в двореца. Клавдия напусна двореца в знак на протест и едва след малко можеше да бъде убедена да се върне. В края на годината бащата на Федерико го прави херцог на Урбино.
Дъщеря им Витория е родена на 7 февруари 1622 г. Федерико продължава да живее безгрижно и е намерен мъртъв в леглото си на 28 юни 1623 г. Въпреки че има някои слухове за отравяне, той вероятно е починал от епилептична атака. Бащата на Федерико отново пое титлата херцог на Урбино и макар да се очакваше, че Витория един ден ще наследи земите или титлата, в крайна сметка те бяха предоставени на папските държави. Малко след смъртта на Федерико имаше известна надежда Клавдия да е бременна, но когато това се оказа невъзможно, й беше позволено да се установи във Флоренция. Но тя все още беше млада и се бе доказала като плодородна. Тя нямаше да остане дълго несемейна.
За пореден път снаха й Мария Мадалена я предложи на семейството си - само този път тя предложи Леополд. Той е станал ерцхерцог на Долна Австрия през 1619 г., но все още е духовник като епископ на Пасау и Страсбург. Мария Маделена му изпрати портрет на Клавдия и похвали нейната красота. Леополд обаче ще се нуждае от съгласието на краля на Испания и неговия брат, императора на Свещената Римска империя, за да се откаже от църковните си позиции, за да се ожени. Засега Клавдия и Витория отидоха да живеят в доминиканския манастир della Crocetta . Витория остава наследник на частното богатство на дядо си и затова е сгодена преди втория си рожден ден с първия си братовчед Фердинандо II, велик херцог на Тоскана, син на Мария Маделена и Козимо II.
Отне доста време на Леополд, за да получи подходящите разрешения, но щом ги получи, преговорите за брак можеха да започнат. Клавдия отново щеше да бъде булка.1
https://www.historyofroyalwomen.com/
Няма коментари:
Публикуване на коментар