Кои са основните поверия за сватба. Булчински букет, поверия. Какво се прави с него след сватбата? Поверия за булчинската рокля след сватбата. Съновник за булчинска рокля, кумове и сватба. Поверия за кумове
Съпътстващи суеверия при българската сватба
Традиционната българска сватба се характеризира с множество обичаи и суеверия, като някои от тях вече са изгубени във времето и днес се споменават единствено като митове. Някои от многобройните ритуали на българската сватба днес вече не се изпълняват, но има и такива, които са оцелели през вековете.
Българската сватба се активира с т.нар. сватосване, обичай, който вече не се прилага навсякъде. Този обичай се е провеждал през нощта, с цел да се избегнат неприятните обстоятелства при потенциален отказ. Сватовете отиват при момата, за да попитат за нея, и ако родителите „я дадат“, следва почерпка. По правило, сватовете посещават дома на момата два пъти, за да получат положителен отговор.
Един от добре запазените обичаи до днес е младоженката да носи нещо старо, нещо ново, нещо синьо и нещо назаем.
- Нещо старо символизира неунищожимата връзка между младоженката и нейното семейство. Често това е старо семейно бижу – принадлежащо на майката или свекървата.
- Новото е символ на щастливия семеен живот, като понякога и самата сватбена рокля се приема за този символ на новото и просветлено бъдеще.
- Синият цвят представлява символ на чистотата и вярата, че новото семейство ще живее здраво и щастливо дълги години.
- Нещо назаем се носи, за да знае младоженката, че има близки и приятели, на които може да разчита, когато има нужда.
Има множество суеверия, произлизащи от дълбокото минало, които остават и до днес, въпреки че с някои материалистически предразсъдъци.
- Както в миналото, така и сега младоженката трябва да носи червен конец срещу уроки, тъй като всички ще я гледат и ще ѝ се възхищават. А възхищението често пъти си върви със завистта.
- Когато излиза от дома си, младоженката трябва да стъпи с десния крак напред, за да привлече късмета си.
- Поне 3 дни след сватбата младоженката не трябва да посещава бащиния си дом и не трябва да гледа назад, след като излезе от вкъщи.
- До раждането на първото дете в семейството сватбената рокля не трябва да се пере.
- Като носи воал, младоженката се защитава от злите духове, които могат да отнемат щастието ѝ, и затова той се сваля след сватбата, когато духовете вече не могат да попречат на тържеството.
За всяка годишнина от сватбата има определен ритуал и се подаряват съответните подаръци.
Традиционните български сватби са изпълнени с разнообразни обичаи и суеверия, които внасят уникален колорит в тези тържества. Въпреки че с времето някои от тях са изчезнали или са претърпели промени, духът на старите традиции продължава да живее в съвременните сватби и предава историческата и културна наследственост на българския народ.
С всяка сватба – с церемонията, булката, ключовите участници и символите на бъдещия съюз са свързани огромен брой поличби, поверия и суеверия. Те са различни по земното кълбо, но няма страна, жителите на която да не съблюдават определени ритуали, за да създадат условия бракът да бъде щастлив.
Сватбите се подчиняват на хиляди правила. Едва ли ще успеете да спазите всички, но няколко от тях са с ключово значение.
БАЗОВИ ПРАВИЛА ЗА ЩАСТЛИВ БРАК | |
---|---|
ИЗИСКВАНЕ | ТЪЛКУВАНЕ |
Булчинската рокля е бяла | Бялото е символ на чистота, а неопетнената булка гарантира генетично продължаване на рода, в който постъпва |
Халките са гладки | Те кодират разбирателство и синхрон между съпрузите |
Младоженецът вижда бъдещата си жена като булка за първи път, когато я взима от бащиния дом | Ако мъжът види булката предварително, има риск сватбата да се отмени |
Булката плаче преди бракосъчетанието | Така тя къса с всичко от стария си живот и влиза на чисто в новото семейство |
Булката не се връща вкъщи | семейството започва на чисто, не пренася нищо от стария живот в новия |
Младоженците танцуват само един с друг и с родителите си | Танците на сватбеното тържество са ритуално закодиране на бъдещ здрав съюз |
Свекървата посреща младоженците с хляб и сол или с хляб и мед | Това е ритуално пожелание за благосъстоятелен живот (сол) и любов (мед) |
Първата брачна нощ не се пропуска | Съюзът се консумира в първата нощ, иначе е на раздяла или безплодие |
Кои са основните поверия за сватба
Поверията или неписаните правила засягат всеки елемент и момент от сватбения ден. Те започват от шиенето на роклята и завършват с усамотяването на младоженците в първата брачна нощ.
Обикновено младите не приемат налагането на правила, но не и когато се касае за сватбата. Булката и нейният жених по-често са готови да изпълнят всичко, което би ги “накъсметило” – за разбират
Булката трябва да носи букет. Това е закон. Идва от древните народи, при които цветята са били символ на плътската любов и плодородието. Панделките, с които връзват букета, носят късмет и “завързват” пожеланията за здраве и щастие от близките.
Букетът стои единствено в ръцете на булката, докато не свърши церемонията. Не е добре друга жена да го взима и носи, все едно ще я замести в младоженческата двойка.
Булката не изпуска цветята от ръце дори при първия си танц.
В края на тържеството тя се разделя ритуално с букета, като го хвърля зад гърба си – бракосъчетанието вече е непроменим факт. Букетът отива в ръцете на следващата булка – при момичето, което първо ще се омъжи в бъдеще.
Колко пари се дават на сватба?
Парите присъстват на сватбените церемонии. Те не помрачават възвишените чувства на младите, нито заменят любовта с прагматичност. Само днешният човек поставя в опозиция материалното на духовното. А някога тези две неща са вървели съвместно.
Традицията да се откупува невестата е безкрайно стара. Младоженецът е трябвало буквално да заплати за жена си на нейните родители – било то с пари, добитък или злато. В този закон има дълбок и здрав смисъл, който във времето леко се е изменил.
Днес парите се заплащат не от младоженеца, а от гостите на сватбата, и отиват не при родителите на булката, а при младото семейство. И все пак не е срамно или профанизирано да се афишират пари на сватба. Парите са основен „играч“ в такива церемонии.
Няма поверия за размера на сумата, която се дава на сватба. Тя трябва да е достатъчно значима за даряващия, за да покаже уважението си към състоящото се събитие.
Поверия за пари в обувките
- Лошо предзнаменование е булката да счупи токче по време на церемонията. За да се предотврати това, има обичай да се слагат пари в обувката на булката. Така тя се укрепва и издържа невредима докрая;
- На някои места по света и днес булката си слага монета под лявата пета – носело щастие;
- При традиционните руски сватби слагат пари в ботуша на жениха. Преди брачната нощ младата съпруга, в знак на покорност, събувала ботушите на мъжа си, а той й подарявал намерените вътре пари.
Навсякъде дават пари, но освен тях, във всяка страна си има и особени подаръци. Сватбените подаръци са традиция и обред за плодородие. Например в Германия подаряват на невестата орехи, като скритото пожелание на този дар е да прави много любов.
Поверия за булчинската рокля след сватбата
Някога жените са пазели сватбените си рокли и са ги предавали на дъщерите си. Такива рокли са били безкрайно скъпо и ценно нещо. Не всяка жена е можела да си позволи хубава рокля. Оттогава е останало разбирането, че роклята не трябва да се подарява/ продава/ изхвърля. Но може да се преправи и да се носи при официални поводи. Някои жени я пазят с благоговение, смятайки, че пазят брака си. Има поверие, че роклята не се пере една година или до раждането на дете. За щастие.
Поверия за брачните халки
- При размяната на пръстените мъжът трябва да сложи пръстена на булката до основата на пръста (до «дъно»), иначе в семейния живот тя ще вземе връх над него;
- Смята се за лошо предзнаменование, ако някой от младоженците изпусне халка по време на размяната им;
- След като младоженецът сложи на булката венчалния пръстен, тя не трябва да взема празната кутийка от пръстена. Това се прави от нейна приятелка, която иска скоро да се омъжи;
Поверия за кумове
Кумовете трябва да са по-възрастни, с опит в семейния живот, улегнали и добросъвестни хора. Техният морал, ценностна и етична система са от особена важност за бъдещото семейство.
Вярва се, че те ще помагат да младите и ще ги напътстват. Ще им дават пример. Ето защо е лоша поличба да кумува несемейна двойка или такава, която има проблеми в личния си живот.
Не е на хубаво кумовете да се разведат след сватбата на кумците си. От тях се очаква един ден да кръстят бъдещите деца и да ги напътстват в живота.
Съновник сватба
Сватба в съня вещае промени в ключови точки от живота. За жалост – измененията ще вървят в негативна посока. Не е на хубаво да видиш нито собствената си, нито чужда сватба. Лош сън е да се видиш булка, както не трябва булката да се види в огледалото.
Ако се присъни сватба на самотен човек, дава му се знак да направи усилия за промяна. Разкошната сватба показва, че нещо ви потиска, мъчи и не ви дава да се развивате.
И напротив – развалена сватба е добър знак, ще има хубави новости в живота.
Още поверия за сватба
Придвижване на младоженците
На излизане от дома: като тръгва към църквата или към ритуалната зала, булката трябва да пресече прага първо с десния крак. Хубаво е ако тогава към нея грее слънце или види от прага дъга.
На отиване: ако в деня на сватбата някой от младоженците срещне погребална процесия – това предвещава беда. Ако погребват жена – ще умре невестата, а ако е мъж – женихът. Ако бракосъчетанието се извършва в момент, в който се копае гроб – това е много лош знак за младоженците.
За лоша поличба се смята да срещнеш на влизане в ритуалната зала някой от охраната, лекар, адвокат, свещеник или сляп човек. Да се срещне полицай е на нещастие.
Навсякъде смятат, че който първи стъпи на килима в ритуалната зала, той ще бъде водещият в семейството. Господарят на дома определят и по това кой пръв ще пресече прага му.
Излизане от църквата: Друга поличба също сочи кой ще бъде господарят на дома – това ще е този от младоженците, който пръв излезе от църквата. Това поверие довело до там, че след церемонията в църквата младоженците на бегом се втурват към изхода.
На връщане: когато младоженците се връщат вкъщи след бракосъчетанието, роднините слагат на прага на дома отключен катинар, а щом новобрачните влязат вътре, катинарът се заключва и се хвърля в дълбока вода – така се заключва семейното щастие.
Влизане вкъщи: при връщането на младите от ритуалната зала свекърът и свекървата им поднасят хляб и сол. Всеки от младоженците трябва да отхапе парченце от питката без да я пипа с ръка. Който отхапе по-голямо парче – ще бъде глава на семейството.
Булчинска рокля и воал
Роклята: традицията определя, че булката трябва да е цялата в бяло, тъй като този цвят символизира чистота и невинност.
Изборът на модел на сватбена рокля и нейното ушиване още от най-древни времена са свързани с традиционни вярвания и са подчинени на строги правила, много от които действат и в наши дни.
- тъй като булката влиза в нов етап на своя живот, всичко, което облича, трябва да е абсолютно ново. Единственото изключение от това правило е – едно нещо да е взето назаем и едно – старо;
- не трябва да шиеш сватбена рокля сама на себе си и с това се съобразяват дори и професионалните шивачки;
- още по-лошо е ако момичето прекалено рано облече сватбения тоалет и се погледне в огледалото. Такова нарушение на правилата може да доведе до отлагане на сватбата;
- пробите се правят на части като никога роклята не се облича цялата. Най-добре шиенето да приключи в самия сватбен ден;
- ако искате да се видите с роклята в огледалото, трябва да сте само с една обувка или само с една ръкавица;
- момичето, което носи сватбената рокля на майка си, трябва да се счита за щастливка;
- приятелките на булката трябва да носят разноцветни рокли, като за най-удачни цветове са смятани светлосин, розов и златист. Червеният и зеленият за възможно най-неудачните цветове;
- на роклята не трябва да има никакви рисунки. Рисунка на птица е много лош знак.
Воалът: Воалът скрива булката от лоши духове! За да не могат лошите духове да откраднат невестата, тя трябва да си скрие лицето с воал докато не отиде в църквата, където е защитена от мъжа си.
С воала се предава щастието и плодовитостта на предишните бракове. Смята се, че:
- стар воал носи повече щастие, особено ако е взет от щастливо омъжена жена или е семейна реликва в дома на невестата;
- не се слага воал преди сватбата. Много лоша поличба носи да се слага воал, особена пред огледало, преди деня на сватбата. Воалът се пробва в последния момент, никога заедно с роклята;
- не се оглеждаш с воал. Ако момичето си сложи сватбен воал и се погледне в огледалото по някакъв друг случай, бракът ще бъде нещастен или пък женихът ще я зареже преди сватбата или даже ще умре;
- воалът се слага най-последен при обличането преди сватбената церемония и то когато всичко друго е направено. Булката не трябва да се гледа в огледалото до последния момент;
- когато младоженецът повдигне воала, за да целуне булката, тя трябва леко да извика или иначе нейният живот ще бъде окъпан в сълзи.
Дати, дни и часове за сватба
В кой час от деня? Сватбата след залез слънце е обречена на кратко съществуване. В такъв брак съпрузите ще бъдат не само нещастни, но и ще загубят децата си и самите те ще умрат рано.
В кой месец? Ако се ожениш през май – цял живот ще се маеш! В наши дни продължава повсеместно да битува поверието за това, че браковете, сключени през май, не са щастливи и, обратно – тези, които са сключени през юни – са смятани за дълговечни!
Като оставим настрана това, че през юни винаги е слънчево, популярността на сватбите през този месец се обяснява и с това, че е получил названието си от името на Юнона – римската богиня покровителка на жените и брака. Юнона благославя всички, които встъпят в брак през нейния месец. А предишният месец май е наречен така на името на богиня Мая, покровителка на възрастните хора.
В кой ден от седмицата? Според поличбите, съществуват и относително успешни и неуспешни за бракосъчетание дни от седмицата. Например:
- да се жениш в понеделник е на богатство,
- във вторник – на здраве,
- в сряда – на щастие въобще,
- в четвъртък – животът ти ще бъде пълен с трудности и неуспехи;
- Петък не е любим не само като ден за сватба, но и за много други начинания, но все пак, в някои страни, е обратното! Обяснява се с това, че петък е свещен ден по асоциация със Страстният Петък и следователно сключените в този ден бракове ще бъдат щастливи;
- Съботата е един от най-любимите дни за брак, дори и по най-практични причини – първият почивен ден. Да, но в миналото съботата никак не е била предпочитана защото се е смятало, че сватбата в този ден води до смъртта на един от съпрузите. /z@a Съботата е ден на починалите, а неделя на Слънцето и Бог/
В какъв ден? Трябва да се омъжиш на новолуние. Ако го направиш на непълен месец, и бракът ти ще бъде непълен.
Не трябва да се жениш на рождения си ден, но затова пък много хубав знак е ако денят на раждане на съпрузите съвпада (впрочем, трябва да имате поне 1-2 години разлика).
За много лоши и носещи нещастие се смятат периодите на Великите и Коледните пости. Ако се жениш по време на пост – ще се разкайваш, казват. Много хора смятат, че сватбените тържества по време на Великите пости са недопустими по религиозни причини. На това мнение са и много хора, които не са религиозни.
Списък на удачните за брак дати в годината
- януари – 2, 4, 11, 19, 21
- февруари – 1, 3, 10, 19, 21
- март – 3, 5, 13, 20, 23
- април – 2, 4, 12, 20, 22
- май – 2, 4, 12, 20, 23
- юни – 1, 3, 11, 19, 21
- юли – 1, 3, 12, 19, 21, 31
- август – 2, 11, 18, 20, 30
- септември -1,9, 16, 18, 28
- октомври – 1, 8, 15, 17, 27, 29
- ноември – 5, 11, 13, 22, 25
- декември – 1, 8, 10, 19, 23, 29
Първата брачна нощ
За да има късмет младото семейство и бракът им, е необходимо да се спазят следните неща:
- невестата непременно се пренася през прага на новия дом на ръце. Идва от времето, когато крадели булките и те дълго време не можели да се освободят от ръцете на бъдещия си мъж;
- вратата се заключва от мъжа след гостите, иначе новобрачните ще се скарат през нощта;
- в първата брачна нощ задължително трябва да има съпружески акт. Ако по една или друга причина (прекалено много гости, младоженецът е пийнал повечко и т.н.) това не бъде направено, младоженците няма да са щастливи в брака си;
- ако невестата заспи първа – тя ще умре първа. Поличба, свързана с първата брачна нощ и известна не само в Европа, но и в Азия;
- ако в първата брачна нощ невестата не сложи чорапите си кръст-накръст на леглото, младото семейство няма никакви шансове за успех.
С кого да се бракосъчетая?
Навсякъде се смята, че ако по-малката сестра се омъжи първа, по-голямата сестра трябва да играе боса на сватбата – иначе няма никога да се омъжи.
За лоша поличба се смята и когато две сестри се омъжат за двама братя: според поличбата една от двойките непременно ще се раздели.
В Европа битувало поверието, че жената не трябва да се омъжва за човек, чиято фамилия започва със същата буква, с която започва девическото й име.
Няма коментари:
Публикуване на коментар