27 март 2020 14 30
Смята се за натурален антибиотик
Ехинацеята е една от най-често използваните билки за лечението на настинка, грип и вирусни инфекции. Много фитотерапевти я препоръчват, защото действа като антибиотик и успешно се справя със симптоми като отпадналост, температура, кашлица, действа и при някои стомашно-чревни неразположения.
Установено е, че пиенето на чай от ехинацея влияе положително при настинка и грип, тъй като повишава имунитета. По данни на „Healthline“, приемът на билката може да намали значително продължителността на боледуване.
Поради своите противовъзпалителни свойства, ехинацеята се използва още от хора, които имат ревматоиден артрит, язви, болест на Крон и други автоимунни заболявания, които се характеризират с повишено възпаление. Биологично активните съединения в билката допринасят за намаляване на усложненията, предизвикани от инфекцията в тялото.
Също така, екстрактът от ехинацея намалява риска от повтарящи се инфекции на дихателните пътища и намалява усложненията при пневмония, тонзилит и проблеми с ушите. Той засилва работата на имунната система като увеличава производството на специфични имунни клетки.
Освен че предпазва от инфекции, чаят е полезен при високо кръвно налягане, покачване на захарта, както и при тревожност, която много хора имат по време на пандемията.
Pixabay
Как да приемате ехинацея?
Освен чаят от ехинацея, който е най-популярен, по аптеките и дрогериите се продават таблетки и тинктура от билката.
Въпреки че няма официална препоръчителна доза за екстракта, повечето проучвания показват, че най-ефективна е дозата от по 450-500 мг дневно, ако е под формата на капсули.От друга страна, някои добавки, съдържащи корен от ехинацея, се комбинират успешно с витамин С, но те трябва да ви бъдат предписани от лекар.
Ако сте си купили чай от ехинацея, може да пиете по две чаши на ден превантивно. В случай, че сте болни, може да увеличите приема на до 5 пъти на ден.
Pixabay
Има ли потенциални рискове?
Някои хора, които приемат ехинацея, изпитват нежелани реакции, но те са по-рядко срещани. Такива са гадене и леки стомашни болки. Ако имате някакви алергии, добре е да внимавате с приема.
За децата над 2-годишна възраст е безопасно да пият чай. За бременните жени също.
***
Мед и куркума – натурален антибиотик
25 март 2020 11 00
Сместа предпазва от вируси, подсилва имунитета
Лимон, чесън, джинджифил, куркума, мед. Това са част от домашните средства, които специалистите по хранене и диетика препоръчват за подсилване на имунната система през този сезон. Те са пълни с витамини, минерали и имат противовъзпалителни свойства, с които ще се предпазите от коронавируса.
Има най-различни комбинации между отделните храни, които може да използвате, но днес ще се спрем по-конкретно на смесването на две от тях. Медът и куркумата се смятат за натурален антибиотик, използван в древната индийска система аюрведа за лечение на различни заболявания.
Златен мед, както още го наричат заради специфичния цвят, идващ от подправката, той повишава защитните сили на организма – нещо, от което всеки се нуждае по време на пандемия.
Как действат медът и куркумата на организма?
IStock
Заради мощните им противовъзпалителни свойства, те могат да се консумират по малко всеки ден. Те унищожават вредните бактерии и подобряват функциите на имунната система.
Куркуминът в подправката е нейният най-активен компонент, борещ се с вирусите. Естественият полифенол, който съдържа коренището на растението, предпазва от инфекции, намалява оксидативния стрес и има благоприятно въздействие при проблеми със сърцето, черния дроб, ставите, кожата и други.
Няма коментари:
Публикуване на коментар