795 години от смъртта на монголския владетел
Илюстрация: Wikimedia.org
Преди 795 години, на 25 август 1227 г. умира Чингис хан (на възраст 64–65 г.). Учените не са категорични дали той среща смъртта по време на битка с хората от Западна Ся. Според една от версиите, той пада от коня си, поради напреднала възраст и физическа немощ, както предричали пророците на многобройните му врагове. Според Галицийско-волинската хроника, той е убит от тангутите. Съществува и легенда, че една тангутска принцеса, за да отмъсти за страната си и за да не бъде изнасилена от похотливия пълководец, кастрира Чингис хан със скрит нож, след което той не успява да се възстанови и умира.
Приживе Чингис хан настоява да бъде погребан без на гроба му да се слагат никакви обозначения. След смъртта му тялото му е върнато в Монголия, вероятно в родното му място близо до река Онон. Според легендата погребалният ескорт избива всички по пътя си, за да запази в тайна мястото, където е погребан. Друго предание твърди, че една река е отклонена, така че да тече над гроба му, за да го скрие.
Преди 5 години работници, извършващи строителни дейности на път, близо до река Онон в провинция Хентии в Монголия, открили множество човешки останки, лежащи около голяма ритуална каменна конструкция...
На мястото били повикани съдебни експерти и археолози. Станало ясно, че това най-вероятно е монголска кралска гробница от XIII век, а тленните останки на централната фигура са на Чингис хан.
Монголските учените се свързали със свои колеги от университета в Пекин. Двата екипа се обединили около предположението, че скелетите, в близост до каменната структура най-вероятно са били на робите, които са изкопали гробницата и които след това са били екзекутирани, за да пазят тайната на местоположението.
На същото място са открити и останките от дванадесет коня, умъртвени, за да придружават великия владетел в пътя му към отвъдното.
Намерените скелети са общо 68. 16 от тях са на жени. Смята се, че жените са били съпруги и наложници на вожда и според традициите е трябвало да придружават Чингис хан в отвъдния живот.
Огромното количество монети, златни и сребърни скъпоценности, както и многото скелети на мъже, жени, коне и една основна фигура, локализирана по специален начин в конструкцията на гробницата, карат археолозите да са сигурни в своята констатация.
След като направили обширни тестове и анализи, учените заявяват, че основната фигура е на мъж на възраст между 60 и 75 години, починал между 1215 и 1235 г. сл. Хр. Възрастта, времето на смъртта, местоположението и разкошът на обредното погребение потвърждават, че гробницата наистина принадлежи на Чингис хан. Това е сериозно достижение на съвременната археологическа наука.
Роден като Temüjin (което означава „от желязо“), Чингис хан е основател и водач на Монголската империя. Известен е с обединяването на племената на Монголия и сливането им в едно, преди да започне серия от военни кампании в Китай, Централна Азия, Близкия Изток и дори Източна Европа.
През живота си той завладява над 31 милиона квадратни километра територия. Той е един от най-влиятелните хора в историята на човечеството.
Чингис хан свързва Изтока и Запада чрез създаването на Пътя на коприната - търговски път, който ще остане в продължение на векове основният канал за търговия и културен обмен в Евразия, отваряйки политически и икономически взаимодействия между отдалечените цивилизации.
Чингис хан е бил силно плодовит владетел. Учените смятат, че има невероятен брой потомци. Някои генетични изследвания показват, че той може да бъде пряк предшественик на един мъж от всеки 200, които са живи днес. Само в Монголия около 200 000 от 2-милионното население на страната може да са потомци на Чингис хан.
https://www.spisanie8.bg/
Няма коментари:
Публикуване на коментар