Благодатният огън обединява не само Католицизъм, Православие, подлежащите му Арменска църква и Коптска църква, но и Юдаизма.
Това чудо – Благодатният огън- се случва всяка година вечерта на Страстна събота, деня преди православния Великден, в храм „Възкресение Христово“, построен точно върху Божи гроб в Йерусалим.
Православните християни твърдят, че слизането на Благодатния огън е чудо. В първите минути след запалването този огън има уникалното свойство да не излъчва топлина и да не изгаря, а вярващите си мият лицето и ръцете с него, като с вода.
Огънят възниква над Божи гроб като стълб от синя светлина, от който патриархът запалва свещи.
Първите сведения за запалването на свещите и кандилата в църквата Божи Гроб са от 4 век. Тогава за празника нямало масло и патриарх Нарцис наредил да сложат вода.
В нощта на литургията, внезапно всички кандила и свещите на самия патриарх се запалили. Оттогава чудото се случва всяка година.
Когато Йерусалим преминавал през ръцете на кръстоносци, евреи, православни, византийци, османци, църквата била разрушавана, поругавана, наново достроявана, но Благодатният огън бил все там на Великден.
Има сведение, че Огънят не слязъл един- единствен път в самата църква, а около нея. Арменският патриарх през 1579 г. подкупил султан Мурад, за да получи неговата църква единствена правото да служи Пасха в Божи Гроб.
Всички вярващи излезли извън затворената църква. Но колкото и да се молел патриархът, огънят така и не слизал.
Но вместо това като мълния се запалил извън храма, блеснал в една от колоните, където се молел православният патриарх и всички вярващи вече могли да получат частица от него. С
Случаят предизвикал размирици, което разгневило султана и той заповядал всички да имат правото да се молят в църквата наравно – православни, арменци, копти, францисканци.
Изключителни мерки се предвиждат за Благодатния огън тази година, заради Ковид-19. В храма “Възкресение Христово” в Йерусалим, където огънят слиза от небето в навечерието на Великден, няма да се съберат, както друга година, стотици богомолци.
Засега плановете са в църквата да има 10-15 представители на източноправославните църкви, съобщава “Джерусалем пост”, позовавайки се на информация на израелското външно министерство.
Те ще транспортират Свещения огън до летището с полицейски екскорт и ще го дадат на религиозните делегации, които няма да слизат от самолетите си, за да не нарушат карантината.
Уикипедия