Ама е едно от основните понятия в Аюрведа, което може да се преведе от санскрит най-общо като токсини. Тя е пряко свързана с джатаргни, храносмилателния огън в тялото. Има много причини, поради които джатаргни може да отслабне и това да доведе до непълно усвояване на храната:
- прием на неподходящи за индивидуалната конституция на тялото храни;
- прием на несъвместими комбинации храни;
- прием на храни, неподходящи за сезона;
- прием на храна след залеза на слънцето;
- прием на храна, много скоро след последното хранене;
- прием на прекалено голямо количество храна;
- прием на вода, непосредствено преди и/или след хранене;
- прием на студени, ледени и газирани напитки по време, непосредствено преди и след хранене.
Нарушаването на балансът на трите доши винаги е в основата на намаляването на агни — агнимандхя. Такъв метаболитен проблем е свързан с натрупване, втвърдяване и ферментация на несмляна хранителна маса, която се превръща в нееднородна, лепкава и зловонна субстанция — ама.
Ама се отделя на порции от местата на натрупването си и така влиза в кръвообращението. Тя постепенно достига до всички части на тялото, като по пътя се закача и натрупва на слабите за организма места. Там ама причинява застойни явления, спазми, запушване и слабост на тъканите и органите. Това силно заплашва имунитета на тялото и постепенно става причина за различни заболявания.
Натрупването на ама е най-ранният стадий на поява на заболяване в тялото, който може да бъде регистриран само по методите на Аюрведа. Този стадий не може да бъде открит със средствата на съвременната медицина, която познава само последната фаза на проява на заболяванията.
Когато тъканите работят нормално, хранителните вещества се абсорбират, тялото получава енергия за работата си, а непотребните странични продукти се изхвърлят. Това е много точна и стройна система на работа, която до голяма степен зависи от агни. Когато намалява агни в самите тъкани, той се нарича дхату-агнимандхя.
Като резултат се нарушават метаболизмът в клетките и функциите на телесните течности тридоша. Непотребните странични продукти се натрупват (мала санчая) и това води до образуване на ама в тъканите (сама дхату).
Как можем да разберем дали имаме натрупана ама в тялото си?
Повечето от хората в днешно време водят заседнал начин живот и имат неправилни хранителни навици. Този неосъзнат процес често, макар и не веднага, води до образуването на ама. Ако сме наблюдателни за реакциите на тялото си, можем лесно да открием промените, които ни подсказват какво се случва:
- слабост, сънливост;
- загуба на апетит;
- инертност, апатия;
- раздразнителност, депресия;
- болки на различни места по тялото, лека температура;
- тежест в стомаха след хранене;
- желание за сън веднага след хранене;
- запек, слуз в изпражненията;
- подуване на стомаха, газове;
- обложен език, лош дъх;
- загуба на блясък в очите;
- загуба на свежестта на кожата;
- обилно изпотяване със силна и неприятна миризма.
Аюрведа предлага методи за детоксикация на тялото и контролиране на образуването на ама. На първо място се препоръчва възстановяване баланса на тридоша, чрез подходящ за индивидуалната конституция начин на живот: хранене, работа и почивка:
- вегетарианска диета, включваща пресни, по възможност био плодове и зеленчуци, както и сокове от тях; пълнозърнести зърнени (булгур, овес, амарант, просо, ечемик, лимец, див ориз) и лесно смилаеми бобови (нахут и различни видове дал);
- заменете пържените ястия, тежките десерти, отлежали сирена и кашкавали със зеленчуци на пара, супи и салати с преобладаващ горчив вкус (спанак, коприва, лапад, лобода, кейл, рукула, марули и т.н.), ядкови млека и сирена;
- заменете студените газирани напитки с гореща вода през целия ден, особено сутрин на гладно;
- ставайте преди 6:00, лягайте си до 22:00 и не яжте след залеза на слънцето;
- хранете се три пъти на ден в определен час и не се яжте леки закуски между основните хранения;
- гответе с куркума, кориандър, кимион, асафетида и джинджифил;
- двата дни Екадаши всеки месец са подходящи за пост, който ще даде възможност на тялото да се пречисти;
- ежедневната практика на пранаяма и асана е особено препоръчителна;
- веднъж в годината се препоръчва изпълнение на панчакарма (пет вида пречистване на тялото), съчетано с терапия за засилване и балансиране на джатаргни;
- приемането на аюрведически билкови таблетки трипхала и билков мармалад чяванпраш ще подпомогне процеса за контролиране образуването на ама в тялото.
Няма коментари:
Публикуване на коментар