сряда, 25 септември 2019 г.

94 години от рождението на Пол Нюман – “Ако нямаш врагове, това означава, че нямаш характер”

ян. 27




magnifisonz.com /
Пол Лиънард Нюман (на английски: Paul Leonard Newman) е американски актьор и режисьор от еврейски произход, носител на наградата от фестивала в Кан, „Еми“ и „БАФТА“, три награди „Оскар“ и шест награди „Златен Глобус“. Известни филми с негово участие са „Котка върху горещ ламаринен покрив“, „Мошеникът“, „Хладнокръвният Люк“, „Буч Касиди и Сънданс Кид“, „Цветът на парите“ и други.
https://static.fanpage.it/wp-content/uploads/sites/15/2017/10/171027-paul-newman-cheat-jpw1sb.jpg
„Вторият закон на Нюман: Само когато нещата изглеждат тъмни, те вървят към черно.”
„Можеш да пораснеш само когато си сам.”
„Да си актьор е въпрос на абсорбация на личностите на други хора и добавяне от собствения ти опит.”
https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/M/MV5BMDk2ZjY0YjMtODYzYi00MDFmLThjMDYtOTE3ODUxOTc2NGRkL2ltYWdlL2ltYWdlXkEyXkFqcGdeQXVyNjUwNzk3NDc@._V1_.jpg
Магията на мъжките сини очи е неизчерпаема тема в киното. Отдавайки дължимото и на останалите цветове, най-често проявяваме пристрастие към синьото. Много са знаменитите синеоки актьори, които са наши любимци и времето не е в състояние да стопи възторга ни от тях. Достатъчно е само да изброя най-прочутите – Ален Делон, Питър О’Тул, Ричард Бъртън… Но номер 1 сред синеоките екранни любимци е ПОЛ НЮМАН, според мен. 
На 26 януари се навършват 93 години от неговото рождение. Легендарният холивудски актьор не е сред живите от две години и и пет месеца. Той бе сякаш предопределен от самата природа да бъде Актьор с голяма буква – любимец на милиони киномани по света. Но едва ли се знае, че обстоятелствата твърде дълго са възпрепятствали изгряването и на неговата звезда на американския филмов небосклон: първоначално службата в армията, в която към края на Втората световна война е бил радист, после – семейните задължения – след смъртта на баща му някой е трябвало да върти търговията в семейното магазинче за спортни стоки и не на последно място, разбира се – създаването на собствено семейство и превръщането му в млад татко на три деца, които му родила първата съпруга Джаки, с която живял 9 години. Но призванието, в края на краищата, взема връх. И Нюман поема по своя дълъг и нелек актьорски път – отначало на сцената, а после и на екрана. Естествено, много му помага наученото от Лий Страсбърг и Елия Казан в прочутото „Актърс студио“, както и хармоничната връзка с втората му съпруга – чудесната актриса Джоан Удуърд. 
Тя е не само негова любима жена в продължение на цели пет десетилетия, майка на трите му дъщери, но и умна съветница, благодарение на която Пол избира много правилно своите роли в киното. 

Първата му запомняща се филмова изява е през 1956г., когато се превъплъщава в боксьора-шампион в тежка категория Роки Грациано в биографичната лента „Там горе някой ме харесва“ (Somebody Up There Likes Me). През 1957-а партнира на Джоан Удуърд в „Дългото горещо лято“ (The Long Hot Summer). След филма връзката им се задълбова и те се оженват веднага, след като Нюман се развежда през 1958г. През същата година участва с Елизабет Тейлър във филмовата адаптация на пиесата на Тенеси Уилямс „Котка върху горещ ламаринен покрив” (Cat On a Hot Tin Roof), която имала голям успех, както сред зрителите, така и сред критиката. За тази роля получава първата от 11-те си номинации за „Оскар”. Пол Нюман укрепва репутацията си и през 60-те, спечелвайки още три номинации за „Оскар” за изпълненията си в „Играчът на блилярд” (The Hustler, 1961), „Хъд“ (Hud, 1963) и „Непокорният Люк” (Cool Hand Luke, 1967). 

През 1968 дебютира като режисьор и продуцент с филма „Рейчъл, Рейчъл“, който е номиниран за „Оскар“ в 4 категории (най-добър филм, най-добра актриса в главна роля – Джоан Удуърд, най-добра актриса в поддържаща роля и най-добър сценарий). В много от забележителните му актьорски и продуцентски проекти участва съпругата му Джоан Удуърд. През 1972-а Нюман режисира отново филм с нейно участие – „Влиянието на гама лъчите върху лунните маргаритки” (The Effect of Gamma Rays on Man-in-the-Moon Marigold), а по-късно и „The Shadow Box“ (1980). 
Филмът на Джордж Рой Хил „Буч Касиди и Сънданс Кид” (Butch Cassidy and the Sundance Kid, (1969) среща Нюман с Робърт Редфорд и се превръща в един от най-великите уестърни в историята на киното. През 1973-а Пол Нюман и Робърт Редфорд  отново си партнират – този път в отличения с Оскар „Ужилването” (The Sting). 
След 1980-а Пол Нюман започва да се снима по-често в драматични филми. Играе честен бизнесмен в „Липса на умисъл“ (Absence of Malice, 1981) и адвокат-алкохолик в съдебната драма „Присъдата“ (The Verdict, 1982), като и за двете роли е номиниран за „Оскар“. Но все още не получава заслуженото престижно отличие. Едва през 1986-а му връчват почетен „Оскар“ за „незабравимите и завладяващи екранни превъплъщения и за преданост и всеотдайност към професията“.
Любопитното е, че още следващата година Нюман най-после спечелва „Оскар” в категорията „най-добър актьор в главна роля“ за изпълнението си във филма на Мартин Скорсезе „Цветът на парите”, в който му партнира новоизгряващата тогава звезда Том Круз. През 1994-а големият актьор се снима в социалната комедия на братя Коен „Генерално пълномощно” (The Hudsucker Proxy) и в драмата на Робърт Бентън „Няма балами” (Nobody’s Fool), за която получава поредната си номинация за „Оскар”. След кратка почивка Нюман се връща в киното и през 1998-а участва в драмата „Здрач” (Twilight) заедно със Сюзън Сарандън и Джийн Хекман. Въпреки напредването на възрастта му Пол Нюман продължава да получава нови и нови главни роли, както и през 70-те. Снима се например заедно с Линда Фиорентино и Дермът Мълрони в криминалето „Където са парите” (Where the Money Is, 2000), а през 2002-а и във филма на Сам Мендес „Път към отмъщение“ (Road to Perdition). 
Пол Нюман има над 60 роли в игрални филми. Той обаче не се задоволява с постигнатото, а насочва усилията си към обществени каузи, включващи Hole-In-The-Wall Gang Camp (летен лагер за тежко болни деца и техните семейства) и фондацията The Scott Newman Foundation, наречена на единствения му син, починал от свръхдоза наркотици през 1978 г. 
През 1987-а актьорът създава компанията „Newman’s Own”, специализирана в производството на специални хранителни продукти, приходите от които му носят милиони долари годишно, които той дава за благотворителност. Широко известно е и увлечението му автомобилните състезания. До преклонна възраст редовно участва в ралита. Най-значимият му успех като автомобилен пилот е класирането на второ място в състезанието „24 часа на Льо Ман“ през 1979 г. 

Пол Нюман умира на 26 септември 2008 г. на 83-годишна възраст. 

Няма коментари:

Публикуване на коментар